Cnota – to „odrębny, skoordynowany system myśli, przekonań, emocji i działania, (...)który trwale umożliwia osobie myślenie i zachowywanie się tak, że przynosi korzyść jej samej i społeczeństwu”. Posiadane przez osobę cnoty składają się na jej charakter. Ponieważ cnoty rozwijają się przede wszystkim pod wpływem doświadczeń życiowych, charakter można określić jako ten obszar osobowości, który kształtuje się w toku życia i może być oceniany z punktu widzenia wartości dla dobra własnego i innych ludzi.
Siła psychiczna to ogólna zdolność do skutecznego radzenia sobie w obliczu wyzwań i trudności, która wynika z określonych cnót czyli -w bardziej ogólnej perspektywie-z charakteru.
Przeprowadzone badania empiryczne potwierdziły, że niektóre z cnót mogą wpływać na poczucie szczęścia, można też je wykorzystać do instrumentalnego wpływania na nasz nastrój przez wykonywanie określonych czynności czy wprowadzenie w życie zachowań dotyczących pielęgnowanie pewnych cnót. Idąc dalej Martin Seligman twórca psychologii pozytywnej, czyli nauki badającej szczęście uważa cnoty za podstawę psychologii pozytywnej jako nauki. Jedną z najlepiej zbadanych bezpośrednio wpływających na poczucie szczęście cnót jest wdzięczność.
Podsumowując cnoty:
są przesłankami wysokiej jakości życia
objęto je szeregiem badań mających określić ich wpływ na dobrostan
rozpoznanie cnót to wg. Seligmana jeden z trzech filarów psychologii pozytywnej jako nauki
Wdzięczność jako cnota:
„wdzięczność, to więcej niż powiedzieć „dziękuję”. Wdzięczność to radość z tego, co dostało się od losu czy ludzi i chęć przychylenia im nieba z tego powodu” Psychologia społeczna, Bogdan Wojcieszke, 2018
pojawia się w następstwie zdarzenia ocenianego jako osobiście korzystne, które miało miejsce w związku z działaniem jakiegoś zewnętrznego czynnika
komponenty wdzięczności: uznanie wobec dobroczyńcy, życzliwość wobec niego, chęć odwdzięczenia się
wdzięczność promuje i motywuje zachowania moralne, a także związana jest z większą prospołecznością, osoby te otrzymują większe wsparcie społeczne
badania wskazały, że wdzięczność związane jest z dobrym samopoczuciem i większym zadowoleniem z życia
badania potwierdzają przyczynowe relacje między wdzięcznością, a dobrostanem,
osoby o wyższym poziomie wdzięczności mają lepszy stosunek do samych siebie są mniej krytyczne i bardziej współczujące (Pozytywne interwencja psychologiczne Ł.Kaczmarek, 2016)
Jak sprawdzić czy mamy wysoki poziom wdzięczności, można odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, ktoś zdolny do wdzięczności może powiedzieć:
1. Mam za co dziękować.
2. Często mam okazję przekonywać się o dobroci innych ludzi
3. Do moich osiągnięć przyczyniło się wiele różnych osób.
4. Doceniam pomoc, jaką otrzymuję.
5. Często czują się jakby wręczono mi prezent.
6. Staram się odpłacić dobrem za otrzymane dobro.
Wdzięczność jest cnotą o którą dbanie pozwala nam zachować zdrowie psychiczne i dbać o jego higienę. Ćwiczenia zwiększające wdzięczność możemy wykonać samodzielnie, nawet bez wychodzenia z domu. By zwiększyć poczucie szczęścia nie musimy udawać się do psychologa czy psychoterapeuty, możemy sami o siebie zadbać i poćwiczyć budowanie tej cnoty. Poniżej kilka prostych ćwiczeń na kultywowanie wdzięczności:
Wdzięczność jest jedynie jedną cnotą, jednym filarem za pomocom którego możemy wpływać na nasze poczucie zadowolenia. Natomiast szkielet szczęścia jest rozbudowany i bardzo bogaty, możemy podjąć całe mnóstwo aktywności, które poprawią nasze samopoczucie i pozwolą nam poczuć się szczęśliwszymi.
O pozostałych przesłankach szczęśliwego życia przeczytasz w kolejnych naszych publikacjach. Zapraszamy do śledzenia nas na fb!
Literatura: